Pilot Projelerimiz Arasında Yer Alan GETAT Uygulama Merkezi Açılışı Yapıldı

Pilot Projelerimiz Arasında Yer Alan GETAT Uygulama Merkezi Açılışı Yapıldı

Akademik çalışmaları ve projeleri ile adından sıkça söz ettiren üniversitemizde Pilot Üniversite Projeleri hayata geçmeye başladı. Sağlık turizminde Kırşehir’i kalkındıracak ve şehrimize yatırımlar gelmesini sağlayacak projelerden birisi olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Uygulama Merkezinin açılışı 27 Temmuz 2018 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde açıldı. Binlerce yıl önce sağlık alanında kullanılan akupunktur ve kupa tedavisi (hacamat) gibi gelenekselleşen tedavi yöntemlerinin kullanılacağı GETAT Uygulama Merkezinin açılış törenine Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, İl Sağlık Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, Başhekim Prof. Dr. Figen Tuncay, il protokolü ve hastane yöneticileri katıldı.  

Açılışta bir konuşma yapan Başhekim Prof. Dr. Figen Tuncay, GETAT Uygulama Merkezinin kuruluşu hakkında bilgiler vererek merkezdeki tedavi yöntemlerini anlattı. Yüzyıllar öncesinden bu yana sağlık alanında kullanılan tedavi yöntemlerinden bahseden Tuncay; merkezde akupunktur, kupa tedavisi (hacamat), müzikle terapi gibi yöntemlerin kullanılacağını söyleyerek bu tedavi yöntemlerinin modern tıbbın destekleyici ve tamamlayıcısı olduğunu kaydetti. Merkezin açılışı ile birlikte hasta kabulüne başladıklarını belirten Prof. Dr. Figen Tuncay, merkezin ilimiz ve üniversitemiz için oldukça önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Açılışta bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, açılan GETAT Uygulama Merkezinin ilimize hayırlı olmasını dileyerek vatandaşlara en iyi ve en kaliteli sağlık hizmetini vermeyi amaçladıklarını dile getirdi.  
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da GETAT Uygulama Merkezinin açılışında bir konuşma yaparak merkezi akademik anlamda destekleyeceklerini belirtirken bundan sonra GETAT Araştırma ve Uygulama Merkezi açacaklarını, üç yıllık bir uygulamanın ardından GETAT alanında eğitim verebileceklerini söyledi. Merkezin ilimize hayırlı olması temennisinde bulunan Rektör Karakaya, sağlık alanında gerçekleştirecekleri diğer projelerle Kırşehir’i sağlık turizminde öne çıkaracaklarını kaydetti. 

Açılış konuşmalarının ardından Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Uygulama Merkezinin açılışı gerçekleşti. Merkezin açılışının ardından Başhekim Prof. Dr. Figen Tuncay, merkezi il protokolü ve ziyaretçilere gezdirerek tanıttı. Açılışın sonunda akupunktur ve kupa tedavisi protokol üyelerine bir hasta üzerinde uygulamalı olarak anlatıldı.